هم اندیشی بانوان کارآفرین در حوزه صادرات کالا و خدمات

 

در این نشست که با حضور معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، مجتبی خسروتاج، قائم‌مقام وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، سهیلا جلودارزاده، نمایندۀ تهران در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از هیأت مدیره و اعضای فعال انجمن در حوزه صادرات و تولید، به میزبانی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، بانوان فعال و کارآفرین در حوزه‌ی صادرات، از دغدغه‌ها، مشکلات و فرصت‌های بانوان ایرانی برای صدور کالا و خدمات سخن گفتند.

در این هم اندیشی فريال مستوفى عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگانى و رئيس كميسيون سرمايه گذارى، در سخنانی فعالیت‌های اتاق در زمینه‌ی جذب سرمایه‌گذاری خارجی، آموزش صادرکنندگان و بازرگانان و مشاوره‌هایی که ارایه می‌شود، را تشریح کرد.

مهوش طیرانی، صادرکننده‌ی محصولات پتروشیمی، فاطمه فیروزی صادرکننده‌ی محصولات شیمیایی و  دکتر زهرا رهایی، دیگر سخنرانان این نشست بودند، که به مواردی چون، برگزاری نمایشگاههای بین‌المللی تخصصی با حمایت سازمانهای دولتی و خصوصی در بازارهای هدف، استانداردسازی فعالیت‌ها متناسب با نیاز بازارهای جهانی، پیگیری سرمایه‌ی اختصاص داده شده از سوی بانک جهانی به زنان کارآفرین، تغییر در نحوه‌ی آموزش‌های صادراتی و تبدیل الگوی رایج به منتورینگ و تسهیل و نظارت بر فرآیند برون‌سپاری فعالیت‌های صادراتی اشاره کردند. خانم ها دکتر مهاجرانی و خزاعی از دیگر سخنرانان این نشست بودند که در رابطه با زبان مشترک دانشگاه و صنعت برای توسعه صادرات، عوامل موثر در صادرات و چالش های زنان در صادرات، مطالعه سیاست گذاری صنعتی با رویکرد جنسیتی و نیز ضرورت حضور زنان در جلسات تصمیم گیری در حوزه صادرات و خدمات اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران برای زنان صادرکننده سخن گفتند.

شناسایی و بهره‌گیری از محرک‌های ترغیب‌کننده‌ی و مشوق صادرات برای بانوان، حضور نمایندگان بانوان صادرکننده در نشست‌ها و کارگروههای سیاستگزار و نیز مستندسازی تجربه‌های بانوان صادرکننده و معرفی الگوهای جدید کسب و کار با رویکرد کارآفرینی بین‌المللی بر پایه‌ی دانش برای بهره‌گیری دختران و دانشجویان، از دیگر نکاتی بود، که شرکت کنندگان در این هم اندیشی در بخش پرسش و پاسخ مطرح کرده و مورد تاکید قرار دادند.

دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در این نشست، توجه به محیط زیست در فعالیت‌های تولیدی و صادراتی و کارآفرینی سبز را مورد تاکید قرار داد.

همچنین مهندس جلودارزاده، نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، با برشمردن فعالیت‌های انجام شده در حوزه‌ی کارآفرینی بانوان، از جمله برگزاری نمایشگاهها و همایش‌های توانمندی بانوان در تولید و بازرگانی، افزایش این فعالیت‌های قانونگذاری و سیاستگزاری در این خصوص را ضروری عنوان کرد و از بانوان فعال و نهادهای مدنی چون انجمن زنان کارآفرین خواست، ارتباط بیشتری با قانونگذاران و مجریان سیاست‌های صادراتی و کارآفرینی برای مطالبات خود برقرار کنند.

در این نشست، پس از معرفی انجمن زنان کارآفرین و تبیین اهداف نشست و سوابق آن از سوی فخرالسادات محتشمی‌پور، به عنوان یکی از اعضای موسس و رییس هیات مدیره، مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت، در سخنانی، با اشاره به انقلاب چهارم صنعتی که تغییرات جدی در ساختار و نوع مشاغل مورد نیاز آتی را در پی خواهد داشت، گفت: پیش‌بینی می‌شود در 5 سال آینده در سطح جهانی، حداقل یک سوم (35 درصد) نوع و شیوه‌ی کارهایی که امروزه انجام می‌شود، تغییر یابد و ربات‌های پیشرفته، حمل و نقل اتوماتیک، مواد پیشرفته و رشد بیوتکنولوژی تغییرات شگرفی را در روش زندگی کردن مردم و کارکردن آنها به وجود خواهد آورد.

وی با تأکید بر نگاه فراگیر برای ایجاد عزم ملی در توسعۀ صادرات، افزود: روند صنعتی شدن از صنایع دودکش و زمخت موج دومی سال‌هاست موج سوم را درنوردیده و وارد موج چهارم شده است، موج چهارم دارای خواص دانایی و ظرافت مربوطه بوده و خوشبختانه زنان زیادی با ظرفیت‌های اینگونه در کشور حضور دارند. بازاریابی دیجیتال و مجازی زمینه حضور زنان را حداقل در سطح مردان در امر بازاریابی فراهم آورده است و بی توجهی به این مزیت، اقتصاد را از یک  امکان بزرگ دور می‌دارد.

خسروتاج از تشکیل ایجاد و توسعۀ نخستین بانک اطلاعات زنان کارآفرین در سازمان توسعه تجارت خبر داد و گفت: سامانه اطلاعاتی SheExports.tpo.ir (او صادر می کند) برای اولین بار با پنج هدف شناسایی، اجرای آموزش‌های تجاری ویژه صادرکنندگان زن کارآفرین، جلسات هم اندیشی و مراسم تقدیر از بانوان برتر کارآفرین در حوزۀ صادرات شکل گرفته است و تمام تلاش سازمان توسعه تجارت فراهم کردن بستر مناسب برای توسعۀ فعالیت زنان در عرصه‌های اقتصادی است.

وی صادرات غیرنفتی را نیازمند ایجاد ظرفیت‌های جدید دانست و افزود: با کانون توجه قراردادن صنایع خلاق، صنایع مبتنی بر دانایی و IT و تکیه بر توانایی بانوان در این زمینه‌ها آیندۀ روشنی در این زمینه قابل پیش‌بینی خواهد بود.

گفتنی است، اردیبهشت سال جاری تفاهمنامه‌ای میان انجمن زنان مدیر کارآفرین و سازمان توسعه تجارت ایران به منظور تقویت زنان در حوزه‌های صنعت، تجارت و صادرات تدوین و امضا شده، که این نشست نیز بر پایه‌ی همین تفاهم‌نامه برگزار شد و قرار است نشست‌ها و برنامه های دیگر در این زمینه، پس از تشکیل کمیته پی گیری، در همین زمینه برگزار شود.

 

در ادامه، نسرین فقیهی، صادرکننده‌ی فرش و خشکبار، با برشمردن مشکلاتی چون نبودن مکانیزم‌ها‌ی لازم برای تولید مناسب و استاندارد در جهت صادرات، از نبود سیاست و روشی درست برای گزینش شرکت‌های تسهیل‌گر صادرات و نیز برگزیدن افراد ناآشنا با روند صادرات در دستگاههای متولی انتقاد کرد.

وی همچنین ضرورت بسته‌بندی مناسب و نظارت بر تولید کالاهای مطابق استاندارد بین‌المللی برای جلوگیری از هدررفت منابع و زمان برای صادرات را مورد تاکید قرار داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

All Rights Reserved Copyrighted 2007-2015 by MLD Corporation